PROMO
%

Otrzymujesz 5% zniżki na wypożyczenie auta!

Podaj poniższy kod rabatowy podczas składania zamówienia:

10 rzeczy, o których warto pamiętać przed podróżą lotniczą

lotnisko co zabrac

Podróż samolotem jest niewątpliwe najszybszym i najwygodniejszym sposobem na dostanie się w odległe jak i bliskie miejsce. Jednakże każda większa wyprawa wiąże się także z odpowiednim przygotowaniem, które często okazuje się nie lada wyzywaniem. Może to być szczególnie skomplikowane dla osób, które wybierają po raz pierwszy w życiu jako środek transportu właśnie samolot. Przed każdym lotem należy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach, które zdecydowanie ułatwią naszą podróż.

Co zabrać na lotnisko? Jak przygotować się do lotu samolotem?

Oczywiście to, o czym powinniśmy pamiętać i jakie czynności powinniśmy wykonać jest ściśle uzależnione od miejsca, do którego zmierzamy, jednakże istnieją pewne uniwersalne wskazówki, które mogą okazać się przydatne przed lotem.

 1. Żaden lot nie może odbyć się bez biletu. Ich zakup możliwy jest drogą internetowa, co stanowi niesamowite ułatwienie. Sprawa jest prosta, gdy przemieszczamy się tylko i wyłącznie z jednego miejsca do drugiego, czyli bez przesiadek. Jednak problem pojawić może się w momencie w którym wybieramy opcję z przesiadkami, ponieważ chcemy przykładowo troszkę więcej czasu spędzić na zwiedzaniu. Tu niestety zakup biletów może okazać się procesem skomplikowanym ze względu na dostępność i częstotliwość połączeń, a także ceny.
  Przy zakupie biletu warto pamiętać o bagażu, bowiem cena biletu w większości tanich linii lotniczych zawiera tylko i wyłącznie bagaż podręczny, a nie rejestrowany, który wykupić należy oddzielnie.
  Tanie linie lotnicze oferują odprawę online, do czego potrzebne jest wydrukowanie oraz zebranie ze sobą kart pokładowych (można mieć je w telefonie). Odprawę warto zrobić w domu, ponieważ na lotnisku możemy liczyć się z dodatkowymi kosztami.
 2. Gdy mamy już bilety czas na zdobycie podstawowych oraz niezbędnych informacji. Na stronie każdego przewoźnika znajdziemy szczegółowe wymiary i wagę bagażu podręcznego oraz rejestrowanego, których nie można przekroczyć. Tam też znajdziemy informację o tym, czego przewozić w danych bagażach nie można i jak powinniśmy się prawidłowo spakować.
 3. Pakuj się umiejętnie. Niedozwolone jest przewożenie substancji wybuchowych, łatwopalnych, niezależnie od rodzaju bagażu. Są to między innymi petardy, rozpałki czy substancje gazowe. Nie wolno brać na pokład samolotu także ostrych przyborów. Bardzo restrykcyjne zasady dotyczą przewożenia płynów, w tym kosmetyków( maksymalnie 10 buteleczek po 100 ml każda, zapakowane szczelnie w przeźroczysty worek).
 4. Pamiętaj o paszporcie lub wizie. Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej tego nie wymaga, jednak często właśnie z przyzwyczajenia zapominany, że poza kontynentem są one potrzebne.
 5. Odpowiednia logistyka przed podróżą lotniczą to podstawa. Warto dokładnie sprawdzić o której godzinie mamy lot, skąd jest wylot (port lotniczy), o której będziemy na miejscu. Przydatny może okazać się tu rozkład lotów. Takie zorganizowanie jest ważne na przykład w sytuacji, gdy przybywamy do danego miejsca w późnych godzinach wieczornych, kiedy to komunikacja z lotniska do naszego hotelu lub mieszkania kursuje znacznie rzadziej. W takich sytuacjach pomocny może okazać się serwis Flex Rent, gdzie sprawnie można wynająć samochód.
 6. Jak wygląda odprawa? Na lotnisku jest sprawdzany nie tylko bagaż, ale i my. Dlatego też aby całość odbyła się sprawnie bardzo ważne jest dobre i sprytne spakowanie się. Do koszy znajdujących się na taśmie należy włożyć po pierwsze kurtkę, bluzę, szale, czapki, paski do spodni, biżuterię oraz wszystko, co znajduje się w kieszeniach. Natomiast z bagażu konieczne jest wyjęcie płynów oraz wszelkich sprzętów elektronicznych takich jak laptopy, ładowarki czy prostownica do włosów. Dlatego też warto właśnie te rzeczy umieścić na samej górę naszej walizki, aby nie musieć na miejscu rozgrzebywać całej torby.
  checklist
 7. Przed podróżą lotniczą warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne oraz kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest darmowa, a jej wyrobienie daje nam możliwość korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak mieszkańcy kraju w którym się znajdujemy.
 8. Strój do samolotu ma znaczenie. Brzmi może i śmiesznie, ale na podróż samolotem warto wybrać dresowe i wygodne ubrania, a także zaopatrzyć się w podręczny kocyk lub bluzę, ponieważ często zdarza się, że podczas dłuższej podróży możemy odczuć działanie klimatyzacji.
 9. Jeśli planujemy na miejscu wypożyczać samochód warto także dowiedzieć się, czy do podróżowania nim nie będziemy potrzebować międzynarodowego prawa jazdy.
 10. Lotnisko co zabrać w podróż? Pamiętając o bagażu, paszporcie lub wizie, innych dokumentach jak i rozmienionych pieniądzach często dla wielu wątpliwą kwestią jest sprawa jedzenia. Na pokład samolotu możesz wnieść swoje posiłki. Mogą to być drobne przekąski lub kanapki. Zakazane są tylko napoje, które jeśli chcemy, należy kupić po przejściu kontroli.